Daleszyce, 27.08.2018r.
INFORMACJA nr 2
dla Wykonawców
Dotyczy: Postępowania o udzielenie zamówienia publicznego pn.
„Kompleksowe ubezpieczenie mienia i odpowiedzialności cywilnej Gminy Daleszyce i jej jednostek organizacyjnych, instytucji kultury oraz placówek oświatowych
Zamawiający działając na podstawie art. 38 ust 2 i 4 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1579 ze zmianami) udziela odpowiedzi na zadane pytania:
Pytanie nr 1
Prosimy o informację, czy:
- którykolwiek z budynków, lokali będących przedmiotem ubezpieczenia jest aktualnie obiektem nieużytkowanym/wyłączonym z eksploatacji,
- Zamawiający planuje wyłączyć z eksploatacji którykolwiek z budynków, lokali będących przedmiotem ubezpieczenia w terminie wykonania zamówienia,
- jakiekolwiek mienie ruchome będące przedmiotem ubezpieczenia znajduje się w budynku lub lokalu, który jest aktualnie nieużytkowany/wyłączony z eksploatacji.
Jeżeli odpowiedź na którykolwiek z powyższych punktów jest twierdząca, proszę o informację o stanie technicznym obiektu, czy jest dozorowany (w jaki sposób?), czy jest przeznaczony do remontu/rozbiórki, w jaki sposób zabezpieczono go przed zaistnieniem szkód (w szczególności pożarowych, zalaniowych, elektrycznych, dewastacją) i jakie są dalsze plany Zamawiającego względem tego obiektu.
Odpowiedź:
Zamawiający informuje, iż budynki oraz lokale będące przedmiotem ubezpieczenia są użytkowane i nie podlegają wyłączeniu z eksploatacji. Ponadto Zamawiający aktualnie nie planuje tego typu czynności.
W związku w powyższymi informacjami pytanie w zakresie ruchomości będących przedmiotem ubezpieczenia, które znajduje się budynku lub lokalu, który jest aktualnie nieużytkowany/ wyłączony
z eksploatacji nie dotyczy Zamawiającego.
Pytanie nr 2
Prosimy o informację, czy były szkody powodziowe w miejscach ubezpieczenia w okresie od 1997 roku do dziś? Jeżeli były szkody powodziowe to prosimy o podanie:
- daty szkód,
-wartości szkód
-jakie mienie zostało dotknięte powodzią i w jakich lokalizacjach (adres)?
-jakie działania prewencyjne przeciwpowodziowe zostały wykonane na terenie gminy
Odpowiedź:
Zamawiający informuje, że w miejscach ubezpieczenia w o okresie od 1997 roku do dziś nie było szkód powodziowych.
Pytanie nr 3
Prosimy o informację, czy mienie będące przedmiotem ubezpieczenia lub pozostające w związku z ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej jest zabezpieczone w sposób przewidziany obowiązującymi przepisami aktów prawnych w zakresie ochrony przeciwpożarowej, w szczególności:
-ustawą o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2009 r. Nr 178 poz. 1380 z późn. zm.);
-ustawą w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r. Nr 75 poz. 690 z późn. zm.);
-rozporządzeniem w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2010 r. Nr 109 poz. 719 z późn. zm.)
Odpowiedź:
Zamawiający informuje, że wszystkie wybudowane budynki były wykonane zgodnie z przepisami obowiązującymi na rok ich oddania do użytkowania.
Pytanie nr 4
Prosimy o informację czy obiekty budowlane są użytkowane i utrzymywane zgodnie z przepisami prawa budowlanego (Dz. U. z 2010 r. Nr 243 poz. 1623) – Tekst jednolity ustawy Prawo Budowlane.
Odpowiedź:
Zamawiający informuje obiekty budowalne są użytkowane i utrzymywane zgodnie z obowiązującymi w/w przepisami.
Pytanie nr 5
Prosimy o informację czy obiekty budowlane oraz wykorzystywane instalacje techniczne podlegają regularnym przeglądom okresowym stanu technicznego i/lub dozorowi technicznemu, wykonywanym przez uprawnione podmioty? Czy w protokołach z dokonanych przeglądów nie stwierdzono zastrzeżeń warunkujących ich użytkowanie.
W szczególności przeglądy okresowe dotyczą:
- przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia;
-sprzętu przeciwpożarowego;
-instalacji elektrycznej i odgromowej;
-instalacji gazowej;
-przewodów kominowych (dymowe, spalinowe, wentylacyjne);
-instalacji gazów medycznych;
-instalacji wodociągowej przeciwpożarowej;
-instalacji ciśnieniowych;
-urządzeń dźwigowych.
Odpowiedź:
Obiekty budowlane, które tego wymagają są poddawane okresowym kontrolom stanu technicznego zgodnie z obowiązującymi przepisami. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości Zamawiający niezwłocznie je usuwa.
Pytanie nr 6
Prosimy o potwierdzenie, że zakres ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej nie obejmuje szkód powstałych w związku z posiadaniem, użytkowaniem, zarządzaniem oraz administrowaniem wysypiskiem lub składowiskiem odpadów a także w związku z prowadzeniem działalności związanej z sortowaniem, spalaniem, utylizowaniem, odzyskiem odpadów lub jakimkolwiek innym ich przetwarzaniem.
Odpowiedź:
Zamawiający potwierdza powyższą interpretację zakresu ochrony odpowiedzialności cywilnej. Jest to poza zakresem konstrukcji ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
Pytanie nr 7
Prosimy o potwierdzenie, że zakres ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej nie obejmuje szkód powstałych w związku z prowadzeniem działalności, medycznej, badawczej, farmaceutycznej a także udzielaniem świadczeń opieki zdrowotnej.
Odpowiedź:
Zamawiający potwierdza powyższą interpretację zakresu ochrony odpowiedzialności cywilnej. Jest to poza zakresem konstrukcji ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
Pytanie nr 8
Prosimy o wyłączenie z zakresu ubezpieczenia AC:
- odpowiedzialności wskutek zassania wody przez pracując silnik z rozlewisk powstałych w wyniku silnych opadów atmosferycznych, powodzi, itp.; ( limit 2 zdarzeń w rocznym ubezpieczeniu dla wszystkich pojazdów), o ile nie było wynikiem rażącego niedbalstwa;
- odpowiedzialności w wyniku szkód spowodowanych wskutek nienależytego zabezpieczenia pojazdu powodującego jego przemieszczenie (np. niezaciągnięty hamulec ręczny, pozostawienie pojazdu na biegu jałowym – neutralnym, itp.);
- odpowiedzialności za szkody powstałe w związku z wjechaniem za wysokim pojazdem pod należycie oznakowany wiadukt lub most oraz wskutek wjechania za wysokim pojazdem do należycie oznakowanego parkingu podziemnego;
Odpowiedź:
Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę treści SIWZ.
Pytanie nr 9
Prosimy o zmianę zakresu terytorialnego ubezpieczenia AC na zapis:
„ Ochroną ubezpieczeniową objęte są szkody powstałe na terytorium państw europejskich z wyłączeniem szkód polegających na kradzieży pojazdu, powstałych na terytorium Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy.”
lub:
„ Terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz pozostałych krajów europejskich (Rosja i Turcja w europejskich częściach ich terytoriów).”
Odpowiedź:
Zamawiający wyraża zgodę na zmianę dostosowanie zakresu terytorialnego do wnioskowanego przez Wykonawcę w pytaniu nr 9 i jednocześnie w pytaniu nr 13. Jednocześnie dokonuje zmiany brzemienia punktu 2.11 w załączniku 6C do treści SIWZ w rozdziale B.
BYŁO: w załączniku nr 6C do treści SIWZ rozdział B punkt 2.11
2.11 Zakres terytorialny:
Terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz pozostałych krajów europejskich (Rosja i Turcja w europejskich częściach ich terytoriów), a także Maroka, Tunezji i Izraela.
JEST: w załączniku nr 6C do treści SIWZ rozdział B punkt 2.11
2.11 Zakres terytorialny:
Zakres terytorialny: teren Europy, przy czym na terytorium Rosji, Ukrainy, Białorusi, Albanii i Mołdawii ubezpieczenie nie obejmuje, działania osób trzecich, pożaru, wybuchu, działania sił przyrody, nagłego działania czynnika temperaturowego lub chemicznego pochodzącego z zewnątrz pojazdu oraz zdarzeń polegających na utracie pojazdu lub jego części w wyniku w wyniku kradzieży.”
Pytanie nr 10
Prosimy o przesunięcie terminu składania ofert na dzień 31.08.2018 r.
Odpowiedź:
Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę terminu składania ofert na w/w wskazany termin.
Pytanie nr 11
Wykreślenie zapisów w ubezpieczeniu AC:
- „3.6. Nie ma zastosowania zasada proporcji”,
- „7.2. Klauzuli zasady proporcji
Z zastrzeżeniem pozostałych, nie zmienionych niniejszą klauzulą postanowień umowy ubezpieczenia oraz ogólnych warunków ubezpieczenia, uzgadnia się, że: zadeklarowanie sumy ubezpieczenia w stosunku do faktycznej wartości pojazdu w dniu zawarcia ubezpieczenia nie będzie podstawą do stosowania zasady proporcji przy wypłacie odszkodowania.
Odpowiedź:
Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę treści SIWZ.
Pytanie nr 12
Wykreślenie zapisu w ubezpieczeniu NNW komunikacyjnym:
- „4.c zwrot udokumentowanych kosztów leczenia w wysokości nie mniejszej niż 10% sumy ubezpieczenia”
Odpowiedź:
Zamawiający wyraża zgodę na zmianę treści SIWZ w niniejszym zakresie. Jednocześnie dokonuje wykreślenia punktu 4c.
BYŁO: w załączniku nr 6C do treści SIWZ rozdział C punkt 4c.
c.zwrot udokumentowanych kosztów leczenia w wysokości nie mniejszej niż 10% sumy ubezpieczenia.
JEST: w załączniku nr 6C do treści SIWZ rozdział C punkt 4c – wykreślenie punktu C (nie obowiązuje)
c.zwrot udokumentowanych kosztów leczenia w wysokości nie mniejszej niż 10% sumy ubezpieczenia.
Pytanie nr 13
Wykreślenie zapisu w ubezpieczeniu autocasco
2.11 Zakres terytorialny:
Terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz pozostałych krajów europejskich (Rosja i Turcja w europejskich częściach ich terytoriów), a także Maroka, Tunezji i Izraela.
I zastąpienie poniższym zapisem:
Zakres terytorialny: teren Europy, przy czym na terytorium Rosji, Ukrainy, Białorusi, Abanii i Mołdawii ubezpieczenie nie obejmuje, działania osób trzecich, pożaru, wybuchu, działania sił przyrody, nagłego działania czynnika temperaturowego lub chemicznego pochodzącego z zewnątrz pojazdu oraz zdarzeń polegających na utracie pojazdu lub jego części w wyniku w wyniku kradzieży.
Odpowiedź:
Zamawiający wyraził zgodę na ograniczenie zakresu terytorialnego ubezpieczenia autocasco udzielając odpowiedzi na pytanie nr 9.
Pytanie nr 14
Wykreślenie zapisu w ubezpieczeniu assistance:
1.4 Pojazd zastępczy w przypadku awarii oraz wypadku, kolizji na okres co najmniej 4 dni na technologiczny czas naprawy,
I zastąpienie poniższym zapisem
1.4 Pojazd zastępczy w przypadku awarii oraz wypadku, kolizji na okres co najmniej 3 dni na technologiczny czas naprawy,
Odpowiedź:
Zamawiający wyraża zgodę na zmianę treści SIWZ w niniejszym zakresie. Jednocześnie dokonuje zmiany brzemienia w/w pkt. 1.4.
BYŁO: w załączniku nr 6C do treści SIWZ rozdział D punkt 1.4
1.4 Pojazd zastępczy w przypadku awarii oraz wypadku, kolizji na okres co najmniej 4 dni na technologiczny czas naprawy,
JEST: w załączniku nr 6C do treści SIWZ rozdział D punkt 1.4
1.4 Pojazd zastępczy w przypadku awarii oraz wypadku, kolizji na okres co najmniej 3 dni na technologiczny czas naprawy,
Pytanie nr 15
Zmianę terminu składania ofert na dzień 30.08.2018 r. do godz. 12.
Odpowiedź:
Zamawiający dokonał zmiany terminu składania i otwarcia ofert na dzień 30.08.2018r., z dniem 24.08.2018r.:
1. Termin złożenia oferty: do dnia 30.08.2018r. do godziny 09:00
2. Otwarcie ofert: w dniu 30.08.2018r. o godzinie 09:30
Pytanie nr 16
Wnosimy o udzielenie informacji, czy w ostatnich 20 latach w obecnie zgłaszanych do ubezpieczenia lokalizacjach wystąpiły szkody powodziowe oraz szkody w wyniku podniesienia się wód gruntowych, oraz czy występuje zagrożenie powodziowe/podtopieniami. Jeśli tak prosimy o podanie informacji w którym roku nastąpiła powódź, adresu lokalizacji, jakie mienie zostało dotknięte szkodą i w jakiej wysokości, oraz jakie podjęto działania prewencyjne mające zapobiec takim szkodom w przyszłości.
Odpowiedź:
Zamawiający informuję, że w ostatnich 20 latach w obecnie zgłaszanych do ubezpieczenie lokalizacjach nie wystąpiły szkody powodziowe oraz szkody w wyniku podniesienia się wód gruntowych.
Pytanie nr 17
Czy do ochrony zgłoszone są budynki objęte nadzorem konserwatora zabytków. Jeśli tak to proszę o wskazanie, które to budynki?
Odpowiedź:
Zamawiający informuje, że nie zgłasza do ubezpieczenie budynków objętych nadzorem konserwatora zabytków.
Pytanie nr 18
Czy do ochrony zgłoszone są budynki, które nie posiadają pozwolenia na użytkowanie? Jeśli tak to proszę wskazać, które to budynki?
Odpowiedź:
Zamawiający informuje, że budynki zgłoszone do ubezpieczenia są użytkowane zgodnie z ich aktualnym przeznaczeniem – nie wszystkie posiadają dokument potwierdzający pozwolenie na użytkowanie. Przyczyna nie posiadania pozwolenia na użytkowanie niektórych budynków to czas ich oddania do użytku w okresie, gdy takich pozwoleń jeszcze nie wydawano, bądź wykonanych na podstawie zgłoszenia lub zawiadomienie o zakończeniu robót.
Pytanie nr 19
Czy w konstrukcji któregokolwiek budynku znajdują się płyty warstwowe z palnym wypełnieniem (m.in. poliuretan, styropian), jeśli tak to w którym ?
Odpowiedź:
Zamawiający po przejrzeniu nieruchomości gminnych zgłoszonych do ubezpieczenia informuje, że
w budynku SP w Mójczy w konstrukcji dachu są – płyty warstwowe z rdzeniem poliuretanowym oraz
w budynku SP w Sukowie – dach sali gimnastycznej – to też płyty warstwowe w rdzeniem poliuretanowym.
Pytanie nr 20
Proszę o potwierdzenie, że zakresu ubezpieczenia OC wyłączona jest działalność związana z administrowaniem i utrzymaniem basenów, pływalni i kąpielisk oraz wysypisk odpadów.
Odpowiedź:
Zamawiający informuje, że w nieruchomościach gminnych nie ma basenów i pływalni. Ponadto gmina nie prowadzi wysypiska odpadów ani kąpieliska gminnego.
Pytanie nr 21
Proszę o potwierdzenie, że zakres ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej nie obejmuje szkód powstałych w związku z prowadzeniem działalności medycznej, badawczej, farmaceutycznej a także udzielaniem świadczeń medycznych.
Odpowiedź:
Zamawiający potwierdza powyższą interpretację zakresu ochrony odpowiedzialności cywilnej. Jest to poza zakresem konstrukcji ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
Pytanie nr 22
Prosimy o potwierdzenie, że mienie wyłączone z eksploatacji ze względu na zły stan techniczny lub przeznaczonych do likwidacji/rozbiórki pozostaje poza zakresem ubezpieczenia.
Odpowiedź:
Zamawiający informuje, że nie zgłosił do ubezpieczenia mienia wyłączonego z eksploatacji ze względu na zły stan techniczny lub przeznaczonego do likwidacji/rozbiórki.
Pytanie nr 23
Wnosimy o udzielenie informacji, czy ubezpieczeniu mają podlegać budynki nieużytkowane, pustostany. Jeśli tak, podanie do wiadomości adresu lokalizacji, sumy ubezpieczenia budynku, stosowanych zabezpieczeń przeciwpożarowych i przeciwkradzieżowych, jakiego rodzaju mienie znajduje się wewnątrz budynku i czy ma stanowić przedmiot ubezpieczenia (też sumy ubezpieczenia tego mienia), od kiedy (rok, miesiąc) budynki nie są użytkowane, sposobu i częstotliwości sprawdzania przez Zamawiającego nienaruszalności budynku i posesji przez osoby nieuprawnione, jaki jest stan techniczny, a także wskazanie powodu nie użytkowania i zamierzeń Zamawiającego w odniesieniu do tego budynku.
Odpowiedź:
Zamawiający informuje, że aktualnie nie zgłosił do ubezpieczenia mienia nieużytkowanego oraz pustostanów.
Pytanie nr 24
Wnosimy o udzielenie informacji, czy w ostatnich 36 miesiącach Zamawiający otrzymał zalecenia, wytyczne lub inne o podobnym charakterze związane z ryzykiem pożaru lub wybuchu, od zakładu ubezpieczeń, Państwowej Straży Pożarnej, rzeczoznawcy/biegłego/eksperta w dziedzinie pożarnictwa lub w dziedzinie pokrewnej albo innego zewnętrznego lub wewnętrznego audytora. Jeśli tak, udostępnienie właściwego dokumentu przez przesłanie do potencjalnych wykonawców lub zamieszczenie na stronie internetowej zamawiającego, wraz z informacją, które z nich zostały zrealizowane i kiedy, które obecnie są realizowane i kiedy zostaną
Odpowiedź:
Zamawiający informuje, że w w/w okresie nie otrzymał zaleceń, wytycznych, o które pyta Wykonawca.
Pytanie nr 25
Wnosimy o udzielenie informacji, czy obiekty budowlane i związane z nimi instalacje (np.: elektryczne, gazowe, wodne, grzewcze, wentylacyjne, spalinowe itd.) oraz urządzenia techniczne poddawane są okresowym przeglądom stanu technicznego i czynnościom konserwacyjnym zgodnie z zasadami określonymi w przepisach prawa, normach technicznych oraz według wskazań producenta?
Odpowiedź:
Obiekty budowlane, które tego wymagają są poddawane okresowym kontrolom stanu technicznego zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości Zamawiający niezwłocznie je usuwa.
Pytanie nr 26
Wnosimy o udzielenie informacji, czy obiekty budowlane są wyposażone w instalacje elektryczne i odgromowe dostosowane do poziomu występującego zagrożenia i czy są regularnie badane zgodnie z obowiązującymi przepisami, a protokoły są w posiadaniu zamawiającego.
Odpowiedź:
Obiekty budowalne są wyposażone w instalacje elektryczne i odgromowe zgodne z obowiązującymi przepisami. Poszczególni zarządcy poddają je okresowym kontrolom i są w posiadaniu protokołów.
Pytanie nr 27
Wnosimy o udzielenie informacji, czy obiekty budowlane są wyposażone w instalacje elektryczne i odgromowe dostosowane do poziomu występującego zagrożenia i czy są regularnie badane zgodnie z obowiązującymi przepisami, a protokoły są w posiadaniu zamawiającego.
Odpowiedź:
Zamawiający udzielił odpowiedzi na identyczne pytanie udzielając odpowiedzi na pytanie nr 26.
Pytanie nr 28
Wnosimy o udzielenie informacji, czy protokoły lub inne właściwie dokumenty sporządzone po przeglądach na podstawie Prawa budowlanego lub innego aktu normatywnego (ustawy lub rozporządzenia) zawierają adnotacje o stanach nieprawidłowych. Jeśli tak, udzielenie informacji o dacie i treści wpisu, jakiego obiektu dotyczy, oraz jakie i kiedy podjęto działania w celu doprowadzenia obiektu do stanu prawidłowego.
Odpowiedź:
Protokoły z przeglądów nie zawierają istotnych nieprawidłowości.
Pytanie nr 29
Wnosimy o udzielenie informacji, czy występują budynki lub budowle o stopniu zużycia technicznego przekraczającym 50%. Jeśli tak, udzielenie informacji o adresie lokalizacji, rodzaju i przeznaczenia takiego obiektu, ile konkretnie wynosi zużycie i co wpływa na tak znaczne zużycie, oraz czy w okresie najbliższych 12 miesięcy nastąpi istotna poprawa stanu technicznego i w jakim zakresie.
Odpowiedź:
Zamawiający informuje, iż nie ma takich obiektów.
Pytanie nr 30
Wnosimy o udzielenie informacji, czy w chwili obecnej trwają na terenie zgłoszonych do ubezpieczenia lokalizacji jakieś inwestycje, budowy, remonty, modernizacje. Czy teren prac jest wyłączony z użytkowania, czy jest tam prowadzona działalność. Czy prace te wymagają pozwolenia na budowę, czy naruszają konstrukcję nośną obiektu lub konstrukcję dachu
Odpowiedź:
Zamawiający udziela informacji o prowadzonych pracach. Termomodernizacja: OZ w Szczecnie, SP
w Sukowie (wraz z wymianą pokrycia dachowego Sali gimnastycznej), SP w Daleszycach, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Daleszycach (wraz z pokrycia dachowego) – prace na zgłoszenie bądź niewymagające zgłoszenia; rozbudowa Szkoły Podstawowej w Niestachowie – bez ingerencji w starą część budynku, prace w oparciu o pozwolenia na budowę.
Pytanie nr 31
Wnosimy o potwierdzenie, że w sprawach nieuregulowanych w SIWZ będą miały zastosowanie Ogólne Warunki Ubezpieczenia stosowane przez ubezpieczyciela i dołączone do oferty przetargowej. Jeżeli OWU wskazują przesłanki wyłączające bądź ograniczające odpowiedzialność ubezpieczyciela to mają one zastosowanie, chyba, że Zamawiający włączył je do zakres ubezpieczenia w SIWZ.
Odpowiedź:
Zamawiający potwierdza, iż co do zasady w sprawach, które nie zostały uregulowane w SIWZ mają zastosowanie ogólne przepisy prawa oraz ogólne warunki ubezpieczenia Wykonawcy (OWU). Wszelkie zapisy OWU Wykonawcy ograniczające odpowiedzialność Ubezpieczyciela mają zastosowanie o ile nie zostały one włączone do zapisów SIWZ i zakresu ubezpieczenia. Pierwszeństwo przed zapisami OWU Wykonawcy mają zapisy SIWZ.
UWAGA: Pytania i odpowiedzi na nie od pytania nr 32 do pytania nr 52 dotyczą: opisu przedmiotu zamówienia w części I dotyczącej ubezpieczenia mienia od wszystkich ryzyk oraz odpowiedzialności cywilnej
Pytanie nr 32
Uprzejma prośba o potwierdzenie, że w ramach warunków obligatoryjnych, w przedmiocie ubezpieczenia nie ma : pustostanów, mienia wyłączonego z eksploatacji oraz budynków o złym stanie technicznym lub przeznaczonych do rozbiórki. W przypadku mienia wyłączonego z eksploatacji o potwierdzenie, czy odłączone są wszelkie źródła zasilania, czy jest ustanowiony dozór tego mienia, jeśli tak to jaki? Własny? Agencja ochrony mienia?
Odpowiedź:
Zamawiający informuje, że nie zgłosił do ubezpieczenie mienia tego typu.
Pytanie nr 33
Proszę o potwierdzenie, że ubezpieczeniem nie są objęte hale, namioty.
Odpowiedź:
Zamawiający informuje, że przedmiot ubezpieczenia swym zakresem nie obejmuje hal, namiotów.
Pytanie nr 34
Proszę o potwierdzenie, że Ubezpieczyciel nie odpowiada wg wartości artystycznej ( tzn. wg wartości zabytkowej, muzealnej ), a jedynie według wartości odtworzeniowej, czy księgowej brutto . Jednocześnie proszę o dostarczenie wykazu dzieł sztuki.
Odpowiedź:
Zamawiający potwierdza, że ubezpieczyciel odpowiada wg wartości odtworzeniowej, czy księgowej brutto a nie wg wartości artystycznej. Zamawiający nie zgłosił do ubezpieczenia dzieł sztuki.
Pytanie nr 35
Proszę o przesłanie wykazu mienia, które znajduje się pod ziemią, z wyszczególnieniem ich wartości.
Odpowiedź:
Zamawiający dla mienia znajdującego się pod ziemią tj. sieci wodociągowo- kanalizacyjne, deszczowe nie jest w stanie podać dokładnych wartości tych kategorii mienia. Zamawiający tej kategorii mienia nie zgłasza do ubezpieczenia w systemie sum stałych – lecz tylko w limicie na pierwsze ryzyko.
Pytanie nr 36
Proszę o przesłanie informacji o stanie technicznym budynków z lat 30-tych oraz proszę o podanie informacji odnośnie ewentualnie przeprowadzonych remontach z podaniem ich lat.
Odpowiedź:
Zamawiający informuje, że w całym zasobie nieruchomości gminnych zgłosił do ubezpieczenia tylko nieliczne nieruchomości tego typu tj. budynek SP w Sierakowie (budynek w dobry stanie technicznym, po remoncie: przełom 2008-2010) oraz budynek remizy OSP w Cisowie (budynek w dobrym stanie technicznym, po remoncie: 2014r.) oraz budynek SP w Niestachowie (budynek w dobrym stanie technicznym, po termomodernizacji: 2017r.)
Pytanie nr 37
Uprzejma prośba o potwierdzenie, że intencją zamawiającego nie jest objęcie ochroną ubezpieczeniową szkód spowodowanych przez obsunięcie się ziemi lub tąpnięcia powstałych wskutek działalności ludzkiej.
Odpowiedź:
Zamawiający potwierdza powyższe. Intencją Zamawiającego nie jest objęcie ochroną ubezpieczeniową szkód spowodowanych przez obsunięcie się ziemi lub tąpnięcia powstałych wskutek działalności ludzkiej.
Pytanie nr 38
Uprzejma prośba o potwierdzenie, że żadna z jednostek w przedmiotowym zamówieniu nie zajmuje się prowadzeniem wysypiska śmieci, nie przetwarza odpadów, ani też nie prowadzi sortowni.
Odpowiedź:
Zamawiający potwierdza powyższe. Żadna z jednostek biorących udział w przedmiotowym zamówieniu nie zajmuje prowadzeniem tego typu działalności.
Pytanie nr 39
Dla Klauzuli Katastrofy Budowlanej proszę o możliwość wprowadzenia franszyzy redukcyjnej w wysokości 10% szkody min. 1000 zł.
Odpowiedź:
Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę treści SIWZ.
Pytanie nr 40
Prośba o potwierdzenie, że w zakresie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przedmiotem ubezpieczenia jest ustawowa odpowiedzialność cywilna Ubezpieczonego za szkody osobowe lub rzeczowe, wyrządzone osobom trzecim w związku z posiadaniem mienia lub prowadzeniem działalności gospodarczej wskazanej w umowie ubezpieczenia.
Odpowiedź:
Zamawiający potwierdza powyższe, że w zakresie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przedmiotem ubezpieczenia jest ustawowa odpowiedzialność cywilna Ubezpieczonego.
Pytanie nr 41
Proszę również o potwierdzenie, że intencją zamawiającego, nie jest zmiana ustawowej zasady odpowiedzialności w ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej.
Odpowiedź:
Zamawiający potwierdza powyższe. Intencją Zamawiającego, nie jest zmiana ustawowej zasady odpowiedzialności w ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej.
Pytanie nr 42
W odniesieniu do klauzuli czystych strat finansowych, uprzejma prośba o potwierdzenie, że Zamawiający akceptuje poniższe wyłączenia:
a) spowodowane przez produkty wyprodukowane lub dostarczone przez Ubezpieczonego (lub też na jego zlecenie lub rachunek) oraz wykonane przez niego prace bądź usługi (lub też na jego zlecenie lub rachunek);
b) spowodowane przez stałe emisje (np. szumy, zapachy, wstrząsy);
3) powstałe w związku z działalnością Ubezpieczonego w zakresie projektowania, planowania, doradztwa, kierowania budową lub montażem, polegającą na kontroli, opiniowaniu;
c) wynikające z działań związanych z transakcjami finansowymi, kredytowymi, ubezpieczeniowymi, leasingowymi, w obrocie nieruchomościami oraz wynikające z prowadzenia kasy i wszelkiego rodzaju płatności, nadużycia zaufania oraz sprzeniewierzenia;
d) wynikające z naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych oraz naruszenia praw autorskich i licencyjnych, prawa o nieuczciwej konkurencji, prawa antymonopolowego;
e) wynikających z niedotrzymania terminów, kosztorysów wstępnych i innych kosztorysów, poręczeń lub gwarancji;
f) powstałe w wyniku udzielanych porad, zaleceń lub instrukcji powiązanym kapitałowo podmiotom, lub podjęcia wobec tych podmiotów błędnych czynności kontrolnych lub zaniechania czynności kontrolnych;
g) powstałe w związku z pośrednictwem i organizowaniem podróży;
h) wynikające z utraty jakichkolwiek rzeczy ruchomych, w tym utraty możliwości korzystania z nich;
i) wynikające z błędów w oprogramowaniu, błędnej instalacji oprogramowania, racjonalizacji, automatyzacji, transmisji danych;
j) związane ze stosunkiem pracy;
k) powstałych w związku ze sprawowaniem funkcji członka władz spółki kapitałowej;
l) będące następstwem naruszenia dóbr osobistych.
Odpowiedź:
Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę treści SIWZ. Jednocześnie Zamawiający informuje, że w SIWZ przetargu w załączniku nr 6A w rozdziale C został wprowadzony uniwersalny katalog wyłączeń
w zakresie czystych strat finansowych.
Pytanie nr 43
Dla klauzuli czystych strat finansowych oraz dla klauzuli wykonywania władzy publicznej, uprzejma prośba o zaakceptowanie franszyzy redukcyjnej w wysokości 10% szkody min. 2000 zł.
Odpowiedź:
Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę treści SIWZ.
Pytanie nr 44
W przypadku zapisu: Odpowiedzialność cywilna z tytułu zarządzania i/lub administrowania nieruchomościami, w tym nieruchomościami własnymi oraz obcymi, na podstawie jakiegokolwiek tytułu prawnego m.in.: własność, najem, dzierżawa, leasing, użyczenie, w tym na podstawie art. 23 ust. 1 i 2 w związku z art. 4 pkt 9b1 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. 2018, poz. 121 z późn. zm.);
Proszę o informacje jakiego typu są to nieruchomości.
Odpowiedź:
Zamawiający informuje, że całość nieruchomości, za które ponosi odpowiedzialność wykazał w załączniku nr 9 – 12 do treści SIWZ. Aktualnie Zamawiający nie posiada informacji, by miałby być w przyszłości zgłoszone do ubezpieczenie jeszcze inne rodzaje nieruchomości.
Pytanie nr 45
Proszę o wykaz mienia przeznaczonego do rozbiórki.
Odpowiedź:
Zamawiający aktualnie nie zgłosił do ubezpieczenia mienia przeznaczonego do rozbiórki. Nie można jednak wykluczyć, że w przyszłości mogą wybrane składniki mienie samorządowego zostać przeznaczone do rozbiórki.
Pytanie nr 46
Proszę o potwierdzenie, że w przypadku poniższego zapisu mowa jest o zdarzeniach nagłych:
Odpowiedzialność cywilna za szkody powstałe pośrednio lub bezpośrednio z emisji, wycieku lub innej formy przedostania się do powietrza, wody, gruntu jakichkolwiek substancji niebezpiecznych oraz koszty usunięcia neutralizacji lub oczyszczenia gleby, powietrza lub wody z substancji zanieczyszczających poniesione przez osoby trzecie. Ochrona obejmuję również szkody związane z ruchem pojazdów będących własnością lub
użytkowanych przez Ubezpieczone podmioty.
Odpowiedź:
Zamawiający potwierdza w przypadku wskazanego zapisu mowa jest o zdarzeniach nagłych.
Pytanie nr 47
Uprzejma prośba o wprowadzenie dla odpowiedzialności cywilnej za szkody wynikłe z przeniesienia chorób zakaźnych, z włączeniem HIV, WZW i zakażeniami bakteryjnymi (w tym min gronkowiec złocisty) oraz spowodowane zatruciami pokarmowymi sublimitu w wysokości 300.000 zł na jeden i na wszystkie wypadki w rocznym okresie ubezpieczenia.
Odpowiedź:
Zamawiający wyraża zgodę na zmianę treści SIWZ w niniejszym zakresie. Jednocześnie dokonuje wprowadzenia sublimitu dla punktu 2.24 opisanego w rozdziale C załączniku 6A do treści SIWZ poprzez wprowadzenie punktu 12 w tabeli 3.3 pn. „Podlimity sumy gwarancyjnej” tego samego rozdziału.
BYŁO: w załączniku nr 6A do treści SIWZ rozdział C punkt 3.3 „Podlimity sumy gwarancyjnej”
<brak podlimitu>
JEST: w załączniku nr 6A do treści SIWZ rozdział C punkt 3.3 „Podlimity sumy gwarancyjnej”
Lp. Ryzyko Podlimit
(na jeden i wszystkie wypadki w rocznym okresie ubezpieczenia)
12. Odpowiedzialność cywilna za szkody wynikłe z przeniesienia chorób zakaźnych, z włączeniem HIV, WZW i zakażeniami bakteryjnymi (w tym min gronkowiec złocisty) oraz spowodowane zatruciami pokarmowymi 300 000 zł
Pytanie nr 48
Uprzejma prośba o wprowadzenie dla odpowiedzialności cywilnej za szkody w mieniu pracowników jednostek gminnych i ich osób bliskich, w tym ich pojazdów za szkody wyrządzone przez te jednostki swoim pracownikom (nie dotyczy kradzieży pojazdu) sublimitu w wysokości 100.000 zł na jeden i na wszystkie wypadki w rocznym okresie ubezpieczenia.
Odpowiedź:
Zamawiający wyraża zgodę na zmianę treści SIWZ w niniejszym zakresie. Jednocześnie dokonuje wprowadzenia sublimitu dla punktu 2.36 opisanego w rozdziale C załączniku 6A do treści SIWZ poprzez wprowadzenie punktu 13 w tabeli 3.3 pn. „Podlimity sumy gwarancyjnej” tego samego rozdziału.
BYŁO: w załączniku nr 6A do treści SIWZ rozdział C punkt 3.3 „Podlimity sumy gwarancyjnej”
<brak podlimitu>
JEST: w załączniku nr 6A do treści SIWZ rozdział C punkt 3.3 „Podlimity sumy gwarancyjnej”
Lp. Ryzyko Podlimit
(na jeden i wszystkie wypadki w rocznym okresie ubezpieczenia)
13. Odpowiedzialność cywilna za szkody w mieniu pracowników jednostek gminnych i ich osób bliskich, w tym ich pojazdów za szkody wyrządzone przez te jednostki swoim pracownikom (nie dotyczy kradzieży pojazdu) 100 000 zł
Pytanie nr 49
Uprzejma prośba o wprowadzenie dla odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przez zwierzęta nie podsiadające lub co do których nie została ustalona osoba odpowiedzialna (tzw. bezpańskie) sublimitu w wysokości 100.000 zł na jeden i na wszystkie wypadki w rocznym okresie ubezpieczenia.
Odpowiedź:
Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę treści SIWZ.
Pytanie nr 50
Uprzejma prośba o podanie głównych przyczyn powstania szkód. W przypadku OC proszę o podanie przyczyn odmowy wypłat odszkodowania.
Odpowiedź:
Zamawiający informuje, że główne przyczyny szkód w zakresie OC działalności dotyczą szkód z tytułu OC zarządcy drogami publicznymi. Są to szkody polegające na uszkodzeniu pojazdów należących do osób trzecich na „dziurach”. Przyczyny odmów w wyniku toczących się postępowań likwidacyjnych to np. błędne zgłoszenie szkody w drodze powiatowej do urzędu miasta i gminy, gdzie właściwy był powiatowy zarząd dróg lub brak winy Zamawiającego za zdarzenie.
Pytanie nr 51
Bardzo proszę o możliwość włączenia do ubezpieczenia mienia od wszystkich ryzyk oraz do ubezpieczenia sprzętu elektronicznego poniższej Klauzuli IT:
Zakres ochrony ubezpieczeniowej nie obejmuje szkód powstałych na skutek:
1) utraty, zniszczenia, uszkodzenia, zakłócenia działania lub zniekształcenia jakichkolwiek danych, kodów, programów komputerowych lub oprogramowania, o ile nie wynika to z fizycznej utraty lub fizycznego uszkodzenia sprzętu komputerowego, wbudowanych w sprzęt komputerowy układów (chipów) lub nośników tych danych, kodów, programów komputerowych lub oprogramowania,
lub
2) nieprawidłowego działaniu sprzętu komputerowego oraz wbudowanych w sprzęt komputerowy układów (chipów), o ile ich nieprawidłowe działanie nie wynika z ich fizycznej utraty lub fizycznego uszkodzenia.
Niniejszym uzgadnia się, że zniszczenie, uszkodzenie, zakłócenie lub zniekształcenie jakichkolwiek danych, kodów, programów lub oprogramowania oraz wadliwe działanie sprzętu, oprogramowania lub wbudowanych układów (chipów) nie stanowi fizycznej utraty lub uszkodzenia środków trwałych. To wyłączenie obowiązuje niezależnie od jakiegokolwiek postanowienia niniejszej umowy.
Odpowiedź:
Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę treści SIWZ.
Pytanie nr 52
Uprzejma prośba o potwierdzenie, że w sprawach nieuregulowanych w SIWZ, zastosowanie mają OWU wykonawcy.
Odpowiedź:
Zamawiający potwierdza, iż co do zasady w sprawach, które nie zostały uregulowane w SIWZ mają zastosowanie ogólne przepisy prawa oraz ogólne warunki ubezpieczenia Wykonawcy (OWU). Wszelkie zapisy OWU Wykonawcy ograniczające odpowiedzialność Ubezpieczyciela mają zastosowanie o ile nie zostały one włączone do zapisów SIWZ i zakresu ubezpieczenia. Pierwszeństwo przed zapisami OWU Wykonawcy mają zapisy SIWZ.
UWAGA: Pytania i odpowiedzi na nie od pytania nr 53 do pytania nr 56 dotyczą: opisu przedmiotu zamówienia w części III dotyczącej ubezpieczenia komunikacyjne Gminy Daleszyce i jej jednostek organizacyjnych oraz instytucji kultury
Pytanie nr 53
UBEZPIECZENIE AUTO-CASCO
Prosimy o wykreślenie zapisu z pkt 2 ust 2.7, tj. „włączenie odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jazdy po nierównościach dróg”.
Odpowiedź:
Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę treści SIWZ.
Pytanie nr 54
UBEZPIECZENIE AUTO-CASCO
Prosimy o zmianę treści pkt. 3, ust 3.4 na:
”Nie naliczanie amortyzacji z tytułu zużycia części zamiennych zakwalifikowanych do wymiany przy szkodach częściowych dla pojazdów eksploatowanych do 10 lat w wyłączeniem szkód w ogumieniu”
Odpowiedź:
Zamawiający wyraża zgodę na zmianę treści SIWZ w powyższym zakresie. Jednocześnie Zamawiający dokonuje poprawienia treści SIWZ w pkt. 3.4 rozdziału B załącznika 6C do treści SIWZ.
BYŁO: w załączniku nr 6C do treści SIWZ rozdział B punkt 3.4:
Nie odliczanie amortyzacji z tytułu zużycia części zamiennych zakwalifikowanych do wymiany przy szkodach częściowych z wyłączeniem szkód w ogumieniu oraz amortyzacji z uwagi na okres eksploatacji;
JEST: w załączniku nr 6C do treści SIWZ rozdział B punkt 3.4:
Nie naliczanie amortyzacji z tytułu zużycia części zamiennych zakwalifikowanych do wymiany przy szkodach częściowych dla pojazdów eksploatowanych do 10 lat z wyłączeniem szkód w ogumieniu
Pytanie nr 55
Prosimy o zmianę treści pkt. 5, ust. 5.3 na:
„ pokrycie kosztów holowania wypłacane są ponad sumę ubezpieczenia, jednakże do limitu odpowiedzialności równego:
1) 2000 zł łącznie dla tych kosztów, jeżeli do zdarzenia objętego ochroną doszło na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej,
2) 1500 EURO łącznie dla tych kosztów, jeżeli do zdarzenia objętego ochroną doszło poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej”
Odpowiedź:
Zamawiający wyraża zgodę na wnioskowaną zmianę. Jednocześnie Zamawiający dokonuje poprawienia treści SIWZ w punkcie 5.3 w załączniku 6C do treści SIWZ w rozdziale B.
BYŁO: w załączniku nr 6C do treści SIWZ rozdział B punkt 5.3.:
5.3 Pokrycie kosztów holowania następuje niezależnie od możliwości organizacji holowania w ramach ubezpieczenia assistance – limit odpowiedzialności nie mniej niż 10% sumy ubezpieczenia
JEST: w załączniku nr 6C do treści SIWZ rozdział B punkt 5.3.:
5.3 Pokrycie kosztów holowania następuje niezależnie od możliwości organizacji holowania w ramach ubezpieczenia assistance – Limit: pokrycie kosztów holowania wypłacane są ponad sumę ubezpieczenia, jednakże do limitu odpowiedzialności równego:
1) 2000 zł łącznie dla tych kosztów, jeżeli do zdarzenia objętego ochroną doszło na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej,
2) 1500 EURO łącznie dla tych kosztów, jeżeli do zdarzenia objętego ochroną doszło poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej”
Pytanie nr 56
1. Propozycja dot. pkt 7, ust. 7.6
Prosimy o możliwośc zastosowania klauzuli szybkiej likwidacji szkód o treści:
Wprowadza się następujące postanowienia:
1. Pojęcia użyte w klauzuli to:
1) Samolikwidacja – możliwość dokonania naprawy pojazdu, uszkodzonego w skutek zaistnienia szkody komunikacyjnej, za którą Ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą w ramach ubezpieczenia AC lub OC, przed dokonaniem oględzin przedmiotu szkody przez Ubezpieczyciela
2) Szkoda podróżna – szkoda polegająca na uszkodzeniu/kradzieży elementów pojazdu, których wymiana, naprawa lub montaż nie wymaga wykonania prac blacharsko lakierniczych, a jej usunięcie uzasadnione jest koniecznością kontynuowania dalszej bezpiecznej jazdy.
2. Szkody podlegające Samolikwidacji
1) Samolikwidacji podlegają wyłącznie szkody podróżne zaistniałe na terenie RP, w których całkowity koszt naprawy nie przekracza kwoty 5.000,00 PLN netto,
2) W ramach Samolikwidacji można dokonać odpowiednio naprawy, wymiany (montażu
w przypadku kradzieży) następujących elementów pojazdu, które uległy uszkodzeniu
w skutek zaistnienia szkody:
a) naprawy lub wymiany szyby,
b) naprawy lub wymiany (montażu w przypadku kradzieży) lusterka zewnętrznego,
c) naprawy lub wymiany (montażu w przypadku kradzieży) oświetlenia zewnętrznego,
d) naprawy lub wymiany zamka,
e) naprawy lub wymiany stacyjki (wyłącznie w przypadku włamania),
f) montażu koła (wyłącznie w przypadku kradzieży),
g) naprawy lub wymiany miski olejowej.
3. Dokumentowanie szkód naprawianych w ramach Samolikwidacji
1) Każdorazowo konieczne jest wykonanie dokumentacji fotograficznej szkody (fotografia cyfrowa), która powinna zawierać fotografie pojazdu wykonane w sposób umożliwiający jego identyfikację oraz umożliwiający identyfikację ogólnego charakteru powstałego uszkodzenia,
2) Dokumentacja fotograficzna każdorazowo zawiera:
a) zdjęcia całego pojazdu, z widoczną tablicą rejestracyjną, wykonane po tej samej przekątnej: jedno z przodu, drugie z tyłu pojazdu - ujęcie pierwsze ma obejmować przód
i jeden bok, natomiast drugie tył i drugi bok pojazdu,
b) naklejkę identyfikacyjną z numerem rejestracyjnym,
c) pole numerowe z nr VIN,
d) tabliczkę znamionową,
e) licznik z widocznym przebiegiem,
f) ujęcia dokumentujące zakres uszkodzeń.
W przypadku uszkodzeń mało widocznych należy je zaznaczyć poprzez przyłożenie wskaźnika np. długopisu albo znacznika magnetycznego lub obrysować np. przy pomocy flamastra.
3) W przypadku naprawy lub wymiany szyby – konieczne jest wykonanie dokumentacji fotograficznej szkody (fotografia cyfrowa), która powinna zawierać:
a) w przypadku rozbitej/uszkodzonej szyby - fotografie rozbitej/uszkodzonej szyby (jej pozostałości/odłamków) oraz napisu homologacyjnego lub, jeśli nie jest to możliwe, ze względu na całkowite uszkodzenie, szyby sąsiadującej z rozbitą,
b) w przypadku pękniętej szyby/odprysku - fotografie uszkodzonej szyby wraz ze zbliżeniem uszkodzenia oraz zbliżeniem napisu homologacyjnego,
c) fotografię wymienionej szyby wraz ze zbliżeniem napisu homologacyjnego.
4) W przypadku naprawy lub wymiany lusterka zewnętrznego, oświetlenia zewnętrznego – konieczne jest wykonanie dokumentacji fotograficznej szkody (fotografia cyfrowa), która powinna zawierać:
a) fotografię uszkodzonego elementu wykonaną w sposób umożliwiający jego identyfikację (wykonanie zbliżenia napisu firmowego) oraz identyfikacje charakteru uszkodzenia
b) fotografię wymienionego elementu wykonaną w sposób umożliwiający jego identyfikację (wykonanie zbliżenia napisu firmowego).
5) W przypadku naprawy lub wymiany zamka i/lub stacyjki – konieczne jest wykonanie dokumentacji fotograficznej szkody (fotografia cyfrowa), która powinna zawierać:
a) fotografię uszkodzonego elementu wykonaną w sposób umożliwiający identyfikację charakteru uszkodzenia,
b) fotografię uszkodzonych elementów sąsiadujących (porysowana karoseria w okolicach zamka, klamka drzwi, listwy ozdobne szyby) wykonaną w sposób umożliwiający identyfikację charakteru uszkodzenia,
c) fotografię kluczyka służącego do obsługi uszkodzonej wkładki zamka.
6) W przypadku naprawy lub wymiany miski olejowej konieczne jest wykonanie dokumentacji fotograficznej szkody (fotografia cyfrowa), która powinna zawierać:
a) fotografię uszkodzonego elementu, w stanie niezdemontowanym,
b) fotografię uszkodzonego elementu, wykonaną w sposób umożliwiający identyfikację charakteru i rozmiaru uszkodzenia.
7) Dokumentacja fotograficzna powinna spełniać następujące kryteria: pliki zdjęciowe powinny mieć format plików JPG, rozdzielczość i kompresja powinna zapewniać dobrą czytelność zdjęcia przy objętości pojedynczego pliku ok. 300 KB (optymalna rozdzielczość 1024x768). Zabronione jest dokonywanie jakichkolwiek zmian w oryginale pliku obrazu cyfrowego,
8) W przypadku naprawy szkód powstałych w wyniku kradzieży, konieczne jest wykonanie dokumentacji fotograficznej szkody (fotografia cyfrowa), która powinna zawierać fotografie pojazdu uwidaczniające i umożliwiające stwierdzenie braku skradzionego elementu.
9) Przed dokonaniem naprawy, warsztat dokonujący naprawy pojazdu, zobowiązany jest każdorazowo do sporządzenia kosztorysu naprawy.
4. Postępowanie w przypadku zastosowania procedury Samolikwidacji
1. W szkodzie powstałej w wyniku popełnienia przestępstwa należy bezwzględnie dokonać zgłoszenia zdarzenia do właściwej jednostki Policji i uzyskać potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia.
2. Kwalifikacja szkody do Samolikwidacji następuje zgodnie z warunkami określonymi w ust. 2 pkt. 1 i 2 niniejszej procedury, w oparciu o kosztorys sporządzony przez warsztat naprawczy.
3. Niezwłocznie, jednak nie później niż 7 dni od dnia zaistnienia szkody, należy dokonać jej zgłoszenia do Ubezpieczyciela
4. Dokonując zgłoszenia należy przekazać informację o braku konieczności dokonania oględzin pojazdu z uwagi na zastosowanie Klauzuli Samolikwidacji.
5. Kosztorys naprawy wraz z fakturą dokumentującą jej dokonanie oraz dokumentację fotograficzną szkody, sporządzoną zgodnie z warunkami określonymi w ust. 3 niniejszej procedury, należy przekazać do Ubezpieczyciela w terminie nieprzekraczającym 7 dni od daty zgłoszenia szkody. Dokumentacja fotograficzna powinna być przekazana na płycie CD-R lub na wskazany przez Ubezpieczyciela adres e-mail.
6. Uszkodzone elementy (z wyjątkiem szyb), które w ramach naprawy pojazdu zostały wymienione przez warsztat naprawczy, poszkodowany jest zobowiązany zachować
i przedstawić do oględzin na żądanie Ubezpieczyciela w okresie 30 dni od dnia zgłoszenia szkody. Po tym okresie uszkodzone elementy mogą zostać poddane utylizacji.
7. Dalszy proces likwidacji szkody w stosunku do której zastosowano klauzulę samolikwidacji przebiega zgodnie ze standardowymi procedurami obowiązującymi u Ubezpieczyciela .
5. Ustalenie odpowiedzialności i wypłata odszkodowania za szkody naprawiane w ramach Klauzuli Samolikwidacji
1. Warunkiem koniecznym do wypłaty odszkodowania za szkodę w stosunku, do której zastosowano Klauzulę Samolikwidacji jest ustalenie odpowiedzialności odszkodowawczej
Ubezpieczyciela za przedmiotową szkodę w świetle ogólnych warunków ubezpieczenia autocasco z uwzględnieniem zapisów Umowy Generalnej, lub w ramach Ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej sprawcy szkody.
2. Wypłata odszkodowania następuje na podstawie faktur dokumentujących koszty poniesione przez poszkodowanego, kosztorysu naprawy sporządzonego przez warsztat naprawczy oraz dokumentacji fotograficznej określających zakres i rozmiar naprawy. Wypłata odszkodowania nastąpi z uwzględnieniem wszystkich potrąceń wynikających z zapisów umowy ubezpieczenia.
3. W razie stwierdzenia niezgodności pomiędzy elementem uszkodzonym a wymienionym
w wyniku przeprowadzonego procesu samolikwidacji, gdy miało to wpływ na zwiększenie rozmiaru szkody i/lub zawyżenie wysokości odszkodowania, Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania lub odpowiednio je zmniejszyć.
4. Ubezpieczyciel może uzależnić wypłatę odszkodowania od dokonania po naprawczych oględzin pojazdu oraz od przestawienia do oględzin elementów określonych w ust.4 pkt 6 niniejszej procedury. W przypadku nie przedstawienia na żądanie Ubezpieczyciela wymienionych elementów w terminie 7 dni od daty wezwania przez Ubezpieczyciela do ich okazania, gdy miało to wpływ na ustalenie odpowiedzialności, Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania lub odpowiednio je zmniejszyć.
5. W przypadku, w którym dokumentacja fotograficzna nie spełni kryteriów w stosunku do sposobu jej wykonania określonych w ust. 3 pkt 1 do 5 niniejszej procedury i/lub warunków technicznych określonych w ust. 4 pkt 6 niniejszej procedury, gdy ma to wpływ na ustalenie odpowiedzialności, Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania lub odpowiednio je zmniejszyć.
Klauzula Samolikwidacji ma zastosowanie do wszystkich pojazdów ubezpieczonych zgodnie z SIWZ.
Odpowiedź:
Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę treści SIWZ. Jednocześnie Zamawiający wyjaśnia, że wskazana w punkcie 7.6 rozdziału B w załączniku nr 6C do treści SIWZ „Klauzula szybkiej likwidacji szkód” ma charakter fakultatywny tzn., że Wykonawcy mogą ale nie muszą przyjąć jej brzmienie do realizacji poprzez przyjęcie fakultatywnych ubezpieczeń komunikacyjnych w formularzu ofertowym. Ponadto Zamawiający informuje, że w zakresie nieuregulowanym w treści SIWZ będą miały zastosowanie regulacje OWU Wykonawcy, który zostanie wyłoniony w tej części zamówienia. Charakter tejże regulacji będzie uzupełniający w stosunku do brzemienia regulacji zawartej w SIWZ.
|